Rynek nieruchomości jest jak żywy organizm. Aby mógł prawidłowo funkcjonować (organizm, nie rynek) krew musi wędrować z serca do narządów ciała. By pośrednik mógł działać skutecznie, musi być zasilany informacją, z której najważniejszą jest oferta. Dotychczasowa praktyka wskazuje, iż łatwiej jest o pozyskanie „towaru” niż jego późniejszą dystrybucję i redystrybucję. Uporczywie, od lat budujemy systemy wymiany ofert. Częściej jednak słono płacimy za usługi zewnętrznych portali komercyjnych, które nie dość, iż żyją dzięki pracy pośredników, to jeszcze za bezcenny towar (oferty) wyznaczają stawki jak monopolistyczny punkt skupu, tyle że odwrotnie – każą sobie (!) płacić. Tak otodomy i inne oeliksy znakomicie funkcjonują od lat, budując przy okazji (za naszą kasę) własne strategie, często sprzeczne z interesem pośredników.

Czy można złamać ten mało ciekawy układ. Tak, ale wymaga to wiary i konsekwencji. Potrzebne jest też narzędzie. A ono jest, gotowe! Może nie nówka sztuka, ale mało używane, niestety. Nazywa się wylaczniepomorskie.pl.

Co to jest i skąd się wzięło? Krótkie przypomnienie poniżej.

Baza MLS – (Multiple Listing Service)

Pod koniec XIX wieku w USA, regularnie spotykali się pośrednicy w obrocie nieruchomościami dzieląc się informacjami na temat swoich nieruchomości. System współpracy oparli na prostej zasadzie: „pomóż mi sprzedać moją ofertę, a ja pomogę tobie znaleźć kupca na twoją”. Dzisiaj ponad 800 systemów typu MLS jest codziennym narzędziem pracy dla ponad 90% amerykańskich realtorów i wciąż przynosi im wiele korzyści, m.in.: szeroką prezentację oferty, skuteczność działania w interesie klienta, zacieśnianie opartej na klarownych zasadach współpracy pomiędzy pośrednikami.

Rynek nieruchomości jest jedynym miejscem, gdzie te same osoby/firmy, które dziś ze sobą konkurują, jutro będą musiały kooperować. Ta pozorna sprzeczność daje się rozwiązać za pomocą jednego patentu – umowy na wyłączność.

MLS to narzędzie genialnie demokratyczne. Tu nie ma podziału na firmy małe i duże, pośredników doświadczonych i z krótkim stażem, pracujących na pełny etat i z doskoku. Tu liczy się rzetelność informacji, operatywność, odpowiedzialność i skuteczność. MLS to nie jest kolejna baza danych, strona internetowa wypromowana sztucznie lub za pomocą tysięcy kliknięć. To coś własnego, osobistego, a jednocześnie budowanego wspólnie, dla siebie i dla innych.

I żeby nie było wątpliwości, MLS to nie jest ideologia ani filozofia. To nawet nie jest model biznesowy. To zespół prostych zasad, pozwalający na zarabianie pieniędzy. Dużych pieniędzy.

MLS – POWRÓT DO KORZENI

Dawno, dawno temu (w odległej galaktyce), ktoś mądry (zapewne mistrz Yoda) powiedział:
„Jeśli moc swoją na rynku nieruchomości zbudować chcecie, na trzech filarach ją oprzeć winniście: kodeksie etyki, umowach na wyłączność i MLS. To Wam siłę i trwanie dać tylko może.”

Po wielu latach wytężonej pracy i bogatych, acz różnych doświadczeniach, owe podstawy wydają się być dziełem w ciągłej budowie. Częściej jednak widać porzucone rusztowania, niż zbliżający się efekt końcowy.

Zamiast poszukiwać kolejnych rozwiązań, wchodzić w nowe projekty, podejmować związane z tym ryzyko finansowe, należy zwrócić uwagę na to, co jest naprawdę ważne dla pośrednika i stanowi jego kluczowe narzędzie pracy – skuteczną komunikację z rynkiem nieruchomości, naszymi klientami.

Grzegorz Dobrowolski

Dołącz do Systemu!

System wylaczniepomorskie.pl jest efektywną bazą wymiany ofert na wyłączność między pośrednikami w obrocie nieruchomościami.

Aby przystąpić do grona użytkowników prosimy o kontakt z biurem SPPON, następnie zapoznanie się z dokumentami i warunkami korzystania z systemu Wylaczniepomorskie.pl oraz przesłanie do biura SPPON podpisanych egzemplarzy umowy wraz z załącznikami. Po tej procedurze otrzymają Państwo informację o możliwości i sposobie zarejestrowania konta.